Slovenska originalna navodila -------------------------------
       
KONTRA - UVOD
Začelo se je spomladi na križišču pred gostilno Figovec. Ravno na sredi križišča, tam kjer običajno stoji miličnik, je stal mladenič. V rokah je držal zemljevid in kompas. Iskal je pot, kjer bo lahko sledil usmeritvi dežele k novim znanjem in tehnologijam, ter imel svoj mali hišni računalnik. Okoli njega so se zbirali mimoidoči, kot je v Ljubljani navada, in mu vsak po svojih močeh pomagali. Da ne bo laž predolga bomo kar takoj preskočili na trenutek, ko je mimo Slovenijašporta prikorakal daljni sorodnik pisatelja Frana Levstika. Možakar je nosil ravno takšen širokokrajni klobuk, kot ga priporočajo za zaščito soli v glavi (iz zaupnih virov smo izvedeli, da klobuki že dalj časa niso več moderni) na desni rami pa mu je sedela njegova zvesta kobilica. Zbegani mladenič ga je takoj prepoznal. V glavi se mu je zaiskrilo. Pogledal je na zahod proti prodajalni Iskre, namrščil obraz, poskočil na mestu in jo ucvrl proti severu. Ljudje, ki so bili priča temu dogodku so pripovedovali o fantu, ki se mu je zaiskrilo iz glave. In kot vsaka govorica, je tudi ta v nekaj variantah krožila po Sloveniji. Ljudje so vse pogosteje prihajali na kraj čudeža in vsi so jo po pogledu na zahod ucvrli raje na sever. Na začetku smo jih šteli, ko pa so bile številke malo večje, smo se zmotili in raje prenehali. Nekaj dni kasneje pa se je na policah naših knjigarn pojavila kaseta na kateri je bila tudi pustolovska igrica KONTRABANT. Avtorja sta zgodbo prepisala iz knjige, ki jo piše življenje in jo priredila za računalniški medij. Zgodba je bila vsebinsko zelo bogata, bila pa je brez slik, tako da ni bila primerna za predšolske otroke. Žiga Turk se je zavedel,da na najmlajših svet sloni(ker vsi ostali že bežijo). Zakopal se je v delo in napisal program, ki omogoča postaviti v igrico ravno toliko slik, da je že zanimiva za predšolske in posolske otroke doma in v tujini. Poleg računalniškega programa sta na kaseti tudi dve skladbici izpod peresa mojstra Janija Kovačiča. Druga skladba z naslovom Kontra pesem je za igralce tudi najboljši pripomoček pri igranju. Ce se boste našli pred nerešljivim problemom, potem pazljivo poslušajte besedilo skladbe in ne bo vam žal. Kontrabant 2 se ne ukvarja več s svojim,po imenu predpisanim, opravilom,temveč poskuša učiti uporabe računalnika za lepši jutri, morda je takšne vrste uporaba malce svojska, pa vendar, naučili se boste marsikaj, kar ste v šoli pozabili ali pa ni več v učnem načrtu. Oborožene z znanjem pa vas že pričakujemo v letu 2000. Do takrat pa se bomo trudili za vas in pripravili še kakšno kaseto. Ciril Kraševec
Kako začeti
Tako enostavno je vse to: -vključite računalnik -povežite vtičnico "EAR" na Mavrici z izhodom za slušalke na kasetofonu -vložite kaseto s stranjo "a" navzgor -vtipkajte LOAD "" in tipko (LOAD je na tipki "J") -poženite kasetofon. Igra se nalaga dobrih pet minut, saj zasede vseh 48 K pomnilnika. Takoj po koncu nalaganja bo računalnik izpisal nekaj verzov, potem pa prosil, da pritisnete neko tipko. Potrepljajte ga torej po mehkem trebuščku in ples se bo pričel. Kaj pa če bo po nalaganju "zmrznil" ali javil napako. Poskusite z drugačno nastavitvijo glasnosti in višine tonov. Natančna navodila o nalaganju programov podaja debeli oranžni priročnik, ki ste ga dobili ob računalniku. Ne pozabite na prvi zakon računalniške znanosti : "Ali je priključen ?"
Kaj je AVANTURA
Bili so časi, ko je bilo življenje polno napetosti. Požrl te je lahko jamski medved, vrgli so te levom, te mučili zaradi čarovništva, preganjali zaradi tihotapstva, stopical si z noge na nogo, ko si čakal v trgovini. Danes, v naši svetli prihodnosti, pa je najhujše, kar se ti lahko zgodi, da ti pade z desetega nadstropja cvetlični lonček na glavo in se popolnoma razbije. Pa še tu je vedno mogoče kupiti novega. Zato pa se ljudje igrajo. Tisti, ki najbolj korakajo s časom, z računalnikom. Kdor nima v glavi, ima v kazalcu, zato nekateri prebijejo vse življenje ob streljanju takih in drugačnih sovražnikov. Romantične duše pa privabljajo pustolovščine. Branje knjig je iz mode, filmi so dolgočasni. Računalnik vam omogoča, da postanete glavni junak SVOJE zgodbe, če želite, zgodbe o KONTRABANTU. Ne bo vam treba zapustiti prijaznega okolja vašega stanovanja. S kozarčkom toplega kakava pri nogi in ubit v tople rokavice, boste lahko doživljali stvari, o katerih ste včasih le sanjali. Ce vas zanima, "kako se stvari streže", kot je rekel Krpan, obrnite kaseto in ob poslušanju muzike preberite, kaj piše na naslednji strani. Medtem ko v kuhinji nekdo ropota s posodo:
Kaj naj storim
-NAL0ŽI PROGRAM O.K. Naj preberem navodila ? -NE O.K. Ukazuj, o gospodar ! -VZHOD Si v dnevni sobi. Tik pred teboj vidim osebo z izbuljenimi očmi Vidim tudi: meč Kaj naj storim? (v kuhinji je nekdo prižgal radio) -UBIJ GA Ne morem. -POBERI MEČ. O.K. Kaj naj storim ? -UBIJ GA TV zaslon se zdrobi, iz njega se stegne meč. Vbodijaj dva ... Zaslon se sestavi nazaj. Na tleh se nabira lužica krvi. Proti tipki za izklop TV aparata se steguje koščena roka. Računalnik, oblit s krvjo se tiho hihita. Iz kuhinje je slišati godbo Avsenikov in rožljanje s posodo. Računalnik je zahteval še eno žrtev. Na Tv piše: 10 PRINT "Preberi navodila !" Ostanite torej z nami in berite naprej. Videli boste, laže bo šlo. Znotraj računalnika se v črnih kebrih skriva dežela, ki jo je treba raziskati. Izkušeni "avanturisti" si ob tem rišejo zemljevid, tako da v vsakem trenutku vedo, kam je mogoče zakoračiti. V deželi se skrivajo predmeti, brez katerih preživetje ne bo mogoče. Nekaj predmetov leži kar na tleh. Poberite jih torej, morda pridejo še prav. Večino stvari pa boste dobili tako, da jih boste zamenjali za to, kar imate. Če npr. nekdo trepeta od mraza, vi pa imate šivanko in kože, šivajte kože, pa boste naredili obleko. Cilj KONTRABANTA 2 je poiskati vrata v leto 2000 in vstopiti. Računalniki so naša prihodnost. Videli boste, Mavrica je lahko tudi v kameni dobi hudo koristna stvar. V pustolovski igri se vam ne bo treba prav nič potruditi. V deželo med silicijske čipe bo potoval vaš elektronski prijatelj. S preprostimi ukazi mu sporočajte, kaj naj dela, on pa vam bo na zaslon sporočal, kaj vidi in kaj lahko stori. Zanima ga le slednje, zato nobenih čustvenih izbruhov, če boste v igri spoznali svojo srednješolsko ljubezen. V diskusijah z njim bodite mirni in odločni. Ne pustite se zmesti, in ne nasedajte njegovim občasnim lažem. Torej tipkovnico pod prste in v napad. Pomagate si lahko tudi z "DELETE" in levim in desnim kurzorjem.
Kaj "ONO" razume "?
Ono na drugi strani zaslona ni pretirano inteligentno, zato ne pričakujte, da bo razumelo stavke kot: NAMAŽI SI KOS KRUHA Z MASLOM IN MARMELADO, POJEJ, NATO PA POŠLJI ŽE TEGA ATILO RAKOM ŽVIŽGAT. "Ono" pozna kakih 200 besed, upošteva pa le prvi dve ki ju razume. Stavek bi mu bilo treba prevesti takole: POBERI KRUH NAMAZI MASLO NAMAZI MARMELADO UBIJ ATILO Vsakič torej zapišite ključni besedi stavka, ki ga želite povedati. Če želite zamenjati piščanca za vrečo obtolčenih jabolk, potem predlagajte tistemu, ki ima jabolka : PIŠČANCA ZA JABOLKA Besedice "za" računalnik ne pozna, zato je ne bo upošteval. Nevarneje pa je, če ukažete: ROBEC V ŽEP "V" mu pomeni "VZHOD", "ROBEC VZHOD" pa je nesmisel, zato bo odgovoril, da tega ne more. Tako odgovori, kadar pozna vsaj eno besedo. Če pa mu je vaš ukaz popolnoma neznan, odgovori, da "za to ni programiran". Po deželi se premikate z naslednjimi ukazi: SEVER JUG VZHOD ZAHOD SV SZ JV JZ DOL VEN IZSTOPI NOTER VSTOPI Ono načelno na koncu opisa lokacije izpiše, kam je mogoče nadaljevati. Poti, ki pa niso vedno odprte, pa nakaže v tekstu. Če ste pozabili kje ste, naj Ono ponovno OPISE položaj. Predmete pobirate z ukazom POBERI ... in odlagate s SPUSTI. Oblačila si nataknite z OBLECI in se iz njih izluščit s SLECI. Mogoče pa je tudi trgovati. Ukažite Onetu: PRODAJ KIPEC . Mimogrede vam v žep pade kasen kovanec. Z mogočniki ni dobro trgovati. Z DAJ jim kaj podarite, in upate, da boste dobili želeno dragocenost v zahvalo. Z INVENTURA lahko preverite, kaj nosite. Včasih vam je kdo tako hvaležen, da vam kar podtakne zadevo v žep, ne da bi se tega prav zavedali.
Kasetoon in tiskalnik
SAVE posname na trak položaj v igri. Ne obupajte, če tega ne bo hotel že prvi trenutek. Po 30 minutah pa vas mora ubogati. Ko ste prišli toliko k sebi, da se upate nadaljevati, ukažite LOAD . Če se Onetu zdi pogled zanimiv, bo narisalo sliko. Po risanju bo počakal, da pritisnete na tipko in šele potem naprej sporočal svoje vtise. Z ukazom SCREEN shranite na trak sliko lokacije. Morda jo vidite zadnjič. Risanje slik ustavite z NE RISI in spet poženete z RISI . Žal Ono ne bo sporočilo, če ste zato zamudili lep prizor. Shranjevanja slik na trak se je Ono naučilo zato, ker slike na ZX tiskalniku niso kaj prida, nekateri pa si vendarle radi dokumentirajo, do kod so že prišli in se pobahajo pred prijatelji.
Čas
Ono se sčasoma naveliča vaših neumnosti in postaja vedno manj uslužno, dokler po določenem času popolnoma ne zgubi volje in se resetira. Tudi nekatere poti so odprte le ob natančno določenem času. Z ukazi KORAKI , CAS ali REZULTAT , boste izvedeli, kako uspešni ste bili in koliko časa se že igrate. Ukazi "SAVE" in "SCREEN" uro nekoliko pokvarijo.
KONTRA KOPIRANJE
Programov ni mogoče uspešno zaščititi proti presnemavanju. KONTRABANT 2 je zaščiten le toliko, da ne more ravno vsak brskati po bazah podatkov. Lahko ga torej presnamete komur želite. V kali boste zatrli mlado jugoslovansko produkcijo programske opreme in oškodovali vse entuziaste, ki jo pišemo. In sebe tudi. Programi bodo postali zaradi manjših količin dražji ali pa jih sploh ne bo. S kopiranjem programov boste škodovali vsemu, za kar smo se VSI računalnikarji borili. Dosegli smo vsaj to, da skromen računalnik lahko legalno kupite in se vam ni treba poniževati na mejah. VI pa lahko pomagate, da bomo v te računalnike vdahnili domačo dušo. Da ne bo treba za vsako malenkost iskati leksikona: AKVEDUKT : Vodovod zgrajen v obliki mostu prek dolin in sotesk, se imenuje akvedukt - tako so ga poimenovali stari Rimljani. Omrežje vodovodov, ki so jih začeli graditi Rimljani, so kasneje širili tudi Bizantinci in Turki (ne Žige). Ohranjen je solinski akvedukt, ki je dovajal vodo v Split, zgradili so ga v času Dioklecijana. Bizantinci so zgradili akvedukt pri Skopju, Turki pa veliki in mali vodovod v Starem Baru, ki se je ohranil do današnjih dni. ATILA : Hunski vladar Atila se je ohranil v zgodovini tudi pod vzdevkom "šiba božja". V času splošnega preseljevanja narodov je združil hunska plemena in podjarmil mnoge narode od Volge do Germanije. Davek mu je moral plačevati celo bizantinski cesar. Atila je s svojimi Huni prodrl do ozemlja današnje Francije, na Katalonskem polju blizu Pariza pa ga je slednjič premagal rimski vojskovodja Aetius. Po Atilovi smrti je hunska država razpadla. Menda je Atila umrl nekje blizu Ribnice na Dolenjskem. Njegovo truplo in zaklad, ki leži ob njem Dolenjci, še vedno iščejo. CAR DUŠAN : Sin Štefana Dečanskega je živel od leta 1308 do 1355. Bil je kralj Srbov, pozneje pa tudi Grkov. Ker se Štefan Dečanski ni izkazal v boju proti Bizancu, je srbsko plemstvo pomagalo na oblast Dušanu. Ta je vrgel očeta s prestola, nato pa je vladal Srbom tako uspešno, da so dosegli vrhunec moči. Srednjeveška srbska država je obsegala pod vladavino carja Dušana tudi Albanijo, Epir in Tesalijo. Po Dušanovi smrti so te dežele spet odpadle. Dušan je izdal enoten zakonik, ki je obsegal 205 človeških in plemenitih zakonskih določb. CARICA MILICA : Srbska kneginja, žena kneza Lazarja, je po moževi smrti upravljala njegovo posest v imenu pubertetnega sina Štefana. Ko je ta postal polnoleten, se je carica Milica zaprla v samostan, vendar je še vedno imela precej besede v državnih zadevah. Sezidala je samostan Ljubostinja in je v njem tudi pokopana. CAR LAZAR: Car je bil samo v narodnih pesmih iz kosovskega cikla.Rodil se je v Prilepu okrog leta 1371, služil pa je na dvoru pri carju Dušanu in carju Urošu v obdobju, ko je centralna oblast začela slabeti. Lazar si je spretno večal moč in vpliv, predvsem s tem, da je omožil svoje hčere s pomembnimi veljaki. Država, ki ji je vladal, je slednjič obsegala celotno Pomoravje, Sumadijo in še nekatera mesta, na primer Golubar, Rudnik in Užice. Lazar se je udeležil bitke na Kosovu; leta 1389 je bil poražen in je padel kakor večina srbskih plemičev in veljakov. CIRIL IN METOD : Misijonska brata doma iz Soluna sta odšla na moravsko pokristjanjevat Slovane. Bila sta zelo izobražena: prvi je bil učitelj filozofije in knjižničar, drugi pa visok državni uradnik. Sestavila sta prvo slovansko abecedo (glagolico) in prevedla v cerkvene knjige v makedonščino. Zamerila sta se nemški duhovščini, zato sta morala v Rim k papežu, da bi se mu opravičila. Tam je Ciril umrl, Metodovo delo pa je papež pohvalil in je postavil Metoda za moravskega nadškofa. Nemški duhovniki so Metoda po vrnitvi na Moravsko zaprli. Kasneje je spet romal v Rim in kmalu po tistem umrl. Učenci Cirila in Metoda so širili njune nauke med južnimi Slovani. ČLOVESKA RIBICA : Repata dvoživka, ki živi v kraških podzemskih vodah od Slovenije do Črne gore, je dolga največ 30 centimetrov. Ime je dobila po bledi kasti, rožnati barvi kože, ki spominja na človeško polt. Človeška ribica diha s pljuči, ima pa ohranjene škrge. Njene oči so zakrnele, prekrite s kožo. Ohranila se je v Postojnski jami, hercegovski votlini Vjetrenici, in jamah Dinarskega krasa, sicer pa nikjer drugje na svetu. Hrani se z drobnimi rakci in drugimi živalcami. Razmnožuje se tako, da pri temperaturi nad 16 stopinj C leže jajčeca, pri nižji temperaturi pa skoti žive mladiče. Jamski ljudje so jo pogosto metali zverem, da bi pred njimi obvarovali sami sebe (laž!). DUBROVNIK : Prelepo mesto na vzhodni obali Jadranskega morja ima bogato zgodovino. Kot so nekoč sloveli dubrovniski trgovci in kakor sta bili znameniti dubrovska svoboda in želja po neodvisnosti, dandanes privlačijo množice turistov številne kulturno zgodovinske znamenitosti, ki so nastajale v bogatem Dubrovniku v stoletjih njegove zgodovine. Dubrovničani so cenili denar, zato so trgovali z mesti v notranjosti Balkanskega polotoka. Cenili so tudi svobodo zato so se upirali vsem tujim vplivom, še posebno Benečanom in Turkom (ne ...). Ljubili so umetnost, zato so vabili v svoje mesto umetnike, ki so ustvarjali in ustvarili številne umetnine. V Dubrovniku so odprli prvo lekarno v Evropi. EMONA - EMONEC : Na ozemlju današnje Ljubljane je stalo ilirsko, pozneje pa rimsko naselje Emona. Številna najdišča pričajo, da so Rimljani v Emoni uživali bogato in prijetno življenje, niso pozabili ne na udobje ne na umetnost. Kip Emonca, ki so ga našli ob arheoloških izkopavanjih v sodobni Ljubljani, je lepo ohranjena umetnina, ki dandanes krasi enega največjih ljubljanskih trgov. FRANC JOŽEF : Bil je avstrijski cesar, hrvatsko—ogrski kralj in cesar avstro- ogrske monarhije, predvsem pa zadnji predstavnik fevdalnih in absolutističnih prizadevanj v Evropi in hud nasprotnik vsakega narodnoosvobodilnega gibanja nenemških narodov. Rodil se je in tudi umrl v Schoenbrunnu. Njegovega sina, nadvojvodo Franca Ferdinanda so ubili v sarajevskem atentatu, ki je bil neposredni povod za prvo svetovno vojno. GORSKI VENEC : Ta pesnitev je najboljše delo Petra Petroviča Njegoša. Pesnik opisuje uničenje poturic za časa vladike Danila v začetku 18. stoletja. Pesnitev je lirsko epsko razmišljanje o svobodi in vrednosti življenja. Prevedena je v skoraj vse evropske jezike. V Gorskem vencu srečamo tudi Vuka Mandušiča in preberemo vrstico "Svaka puška bit če ubojita u rukama Mandušič Vuka". Ne bo odveč, če vzamete v roke eno od izdaj, in se pobliže seznanite z Gorskim vencem. HUDIČ PASE POLHE : Polhi so okusne živalce, polharji pa lovci, da jim ni para. Kdor želi ujeti veliko polhov, naj posluša nasvet, ki ga v Slavi Vojvodine Kranjske ponuja Valvasor. Ob sobotah zvečer in ob prazničnih dneh se hudič odpravi polhe past. Vzame bič, z njim poka in tleska, polhi pa bežijo pred njim. Polhar, ki naleti na bežeče polhe, jih lahko nalovi toliko, da ne ve, kam z njimi. Ker pa je hudič nevaren, so se kmetje in polharji raje odpovedali lovu in so se poskrili v domove, če so slišali pokanje in tleskanje v gozdu. Kaj pa, če ga s palico počiš ti ? ILIRI: Ta skupina plemen je prebivala na zahodnem delu Balkanskega polotoka že sredi drugega tisočletja pr.n.št. in se je žilavo upirala Rimljanom, ki so jih hoteli uničiti. Leta 167 je zveza ilirskih plemen razpadla, Iliri so se priključili Rimu. Med rimskimi vojskovodji je bila cela vrsta Ilirov. Ilire najdemo tudi med rimskimi cesarji. Tisti , ki se niso pod vplivom Rima poromanili, so se po prihodu Slovanov poslovanili. V 19. stoletju je prevladovalo zmotno prepričanje , da so južni Slovani potomci Ilirov. JANEZ BLEIWEIS : Rodil se je leta 1808, ukvarjal se je s časnikarstvom in politiko, bil je zdravnik in živinozdravnik. Urejal je Novice in v njih objavljal poučne članke o kmetijstvu in rokodelstvu, gojil pa je tudi strokovno izražanje v gospodarstvu. V Novice so med njegovim urednikovanjem pisali vsi slovenski pisatelji. Ker pa je Bleiweis slavil Koseškega in ni dal prave veljave Prešernu, se je zameril mladoslovencem, zlasti Stritarju in Levstiku. Za umetnost ni imel pravega občutka, tem koristneje pa je porabil svoje strokovno znanje: pisal je živinozdravniške knjige in sestavljal slovenska berila za nižje razrede srednjih šol. Umrl je leta 1881. JANTAR : To je fosilna smola iglastega drevja iz terciarne geološke dobe, rumenkaste, redko pa rdeče barve. Običajno je več metrov pod morskim dnom, valovi ga nato naplavijo na kopno. Iz morja ga nosijo potapljači, na kopnem ga kopljejo iz zemlje. Nahajališča jantarja so ob obali Baltiškega morja, od koder so ga v starem veku nosili tudi čez slovensko ozemlje. JAZON : Junak iz grške mitologije je bil vodja Argonavtov in poveljnik ladje Argo. Ko je odrasel, je želel zavladati na prestolu, s katerega so na grd način spravili njegovega očeta Jolka. Toda vladajoči kralj Pelij je od Jazona zahteval, naj najprej opravi junaško delo: prinese naj mu zlato runo. Jazon je zbral Argonavte in se odpravil na pot. Pri iskanju legendarnega zlatega runa mu je pomagala zaveznica, čarovnica Medeja. Z obal Črnega morja naj bi se Argonavti vračali navzgor po Donavi in Savi, prezimili naj bi na obalah Ljubljanskega jezera, potem pa Argo prek vrhniških vrat prenesli do Idrijce in Soče. KOLIŠČARJI (mostiščarji): V prazgodovini so si ljudje postavljali domovanja na čim bolj nedostopnih krajih. Na močvirskih predelih so zabili kole v močvirje, na kolih pa so postavili hiše ali cela naselja. Pri nas so našli ostanke koliščarskega naselja na Ljubljanskem barju. KONTRABANT : Če smo v dvomih, kaj pomeni beseda kontrabant, nam Slovenski pravopis ponuja naslednja pojasnila: kontrabant: tihotapstvo, tihotapsko blago; kontrabantar: tihotapec; kontrabantarica: tihotapka; kontrabantati: tihotapiti; kontrabant (prislovno): prinesti čez mejo. K0S0VKA DEVOJKA : Dekle s Kosovega polja, mila, prijazna in požrtvovalna mladenka , ki je negovala ranjene srbske junake, ki so obležali po bitki s Turki. Lajšala je njihovo trpljenje in jim vlivala pogum. Kosovska devojka nastopa v številnih srbskih narodnih pesmih, ki opevajo dogodke v zvezi s kosovsko bitko, je pa v bistvu poosebljenje vseh srbskih žena, ki so takrat prihitele na bojišče in lajšale gorje srbskim junakom. KOZOROG : Rogar iz družine koz in ovc je v Sloveniji povsem izumrl. Kriva je bila zgodba, ki so ji ljudje slepo verjeli in zaupali. V kozorogovem želodcu so iskali čudodelni kamen, ki naj bi zdravil najrazličnejše bolezni in vračal mladost in moč. Kamen je v resnici le sprijeta kepa zelišč in trave. Danes kozorogi spet živijo v Julijskih Alpah in Karavankah. Leta 1860, ko je ostalo v evropskih planinah le še 50 primerkov teh živali, so v Piemontu, v alpskem masivu Gran Paradiso, zaščitili kozoroge. Ko so se živali razmnožile, so jih preselili v mnoge rezervate. Tam sedaj svobodno živijo. Zgodbi o čudodelnem kamnu ljudje ne verjamejo več, zato je kozorog varen pred divjimi lovci in ljudmi, lačnimi zdravja in mladostne svežine. KRAPINA : V bližini tega Zagorskega kraja so odkrili fosilne ostanke diluvialnega pračloveka, ki je pripadal neandertalski rasi. Kosti so bile nasilno razbite, zato so raziskovalci sklepali, da se je krapinski človek prehranjeval s svojimi vrstniki - kanibalizem je bil v polnem razcvetu. Poleg ognjišč so našli raziskovalci orodje in orožje iz kamna in kosti, ožgane kosti pa so tudi dokaz, da je krapinski pračlovek že poznal in uporabljal ogenj. LEPENSKI VIR : Arheološko najdišče prazgodovinskega naselja na bregu Donave izvira iz 6. tisočletja pred našim štetjem. Naselje sestavlja več hiš trapezoidne oblike . V hišah so okrog ognjišč našli lončeno posodje, kamnito orožje in orodje, pa tudi zanimive kipce ljudi in živali. To so verjetno najstarejši doslej znani primerki kipcev, ki predstavljajo človeka. MAMUT : Velikanski dolgodlaki slon iz prazgodovine je že davno izumrl, vendar kljub temu vemo, kakšen je bil, saj so na njegove kosti in okostja naleteli marsikje po Evropi, v Sibiriji pa so našli celo popolnoma ohranjene mamute s kožo in dlako. Do ledene dobe je živel mamut tudi v naših krajih, njegove kosti so našli v okolici Donave, Drave in Save, znano pa je zlasti najdišče mamutovih kosti v Nevljici pri Kamniku. MARKO KRALJEVIČ : Imel je velike brke, kot da mu visi polletno jagnje pod nosom. Ko so ga sovražniki tolkli, je menda rekel, naj ne budijo bolh v njegovem kožuhu. Vila mu je poklonila pomagača, konja Sarca, s katerim je Marko delil vse, predvsem pa vino. Na vse pretege je Marku pomagala tudi vila posestrima. MEHMED PASA S0K0L0VIČ : Veliki vezir turške države, ki je živel od leta 1505 do leta 1579, je bil po rodu Srb. Vzeli so ga staršem, ko je bil še otrok, poturčili so ga in ga šolali v Odrinu. Odlikoval se je s številnimi vojaškimi zmagami in je leta 1551 postal glavni poveljnik turške vojske. Pod njegovim vplivom je bila turška politika do Srbov v tistem času popustljiva, Srbi so lahko zidali samostane in se kulturno razvijali. Sokolovič je leta 1568 prisilil Avstrijo k miru, leta 1570 pa osvojil Arabijo. Bil je veliki vezir sultana Murata III. Imel je mnogo sovražnikov in je padel kot žrtev atentata. Njegova zasluga je, da so zgradili znameniti kamniti most prek Drine v Višegradu. MURAT I. : Ta sultan je bil kriv, da so začeli Turki načrtno prodirati v Evropo in ustvarjati svoj imperij na Balkanskem polotoku. Rojen je bil leta 1319, sultan je postal leta 1362. Leta 1371 je premagal srbsko vojsko v bitki na Marici, nato pa se je vojskoval po vsem Balkanu vse tja do Bosne. Bolgarom je vzel Sofijo in jih prisilil, da so plačevali davek. Udeležil se je bitke na Kosovu, kjer je njegova vojska premagala srbsko. Murat I. pa se zmage ni mogel veseliti, saj ga je na Gazi Mestanu ubil Miloš Obilic. Na mestu, kjer je Murat umrl, so postavili mavzolej: Muratovo tulbe. NERON : Rimski cesar Nero se v zgodovino ni zapisal z dobrimi, ampak s krvavimi in nasilnimi dejanji. Živel je od leta 37 do 68. Na prestol ga je spravila njegova mati Agripina mlajša, ki je pred tem zastrupila moža Klavdija. Med vladanjem je Neron krčil pravice senata in krepil cesarsko moč. Kot krvoločen in nasilen vladar je dal ubiti lastno mater, ženo in polbrata, vzgojitelja Seneko pa je prisilil, da si je prerezal žile. Začenjal je drage in nespametne vojne, da bi se njegovo ime razširilo po svetu. Ker si je vtepel v glavo, da je umetnik, je z gromozanskim pompom pogosto nastopal v gledališčih in cirkuških arenah doma in v Olimpiji. Predpisoval je nove in nove davke, zaradi česar so se mu ljudje množično upirali. Leta 64, ko je velikanski požar zajel Rim, so govorili, da je ogenj podtaknil sam Neron. Ko so ga vrgli s prestola, je, čeprav nerad, napravil samomor. OHRID : Ob bregu Ohridskega jezera stoji mesto, pristanišče in znano letovišče, ki ga omenjajo že v 3. stoletju našega štetja. Posebno pa se je mesto razvilo v 10. in 11. stoletju, ko je bilo prestolnica makedonskega carja Samuela. Poznavalci zgodovine vedo, da je v Ohridu okrog 20 starih cerkva in samostanov, ljubitelji dobre hrane poznajo ohridsko postrv, nečimrni ženski svet pa si kupuje nakit iz znanih ohridskih biserov. PETAR PETROVIČ NJEGOŠ : Vladika in vladar Črne gore, predvsem pa eden največjih jugoslovanskih pesnikov, je živel v letih od 1813 do 1851. Ko je bil še mlad vladar , je uredil domače politične razmere, uvedel je davek, organiziral sodišče in zagotovil Črni gori precejšnjo pomoč od Rusije. Ustanovil je prvo osnovno šolo in odprl prvo tiskarno v svoji deželi. Vzgajal se je po ljudskem pesništvu in je tudi sam pisal pesmi o bojih proti Turkom. Njegovo najboljše delo je pesnitev Gorski venec. POD SVOBODNIM SONCEM : Roman Frana Šaleškega Finžgarja je prijetno in napeto branje, v katerem se seznanimo z dogodki iz slovenske in slovanske zgodovine. Glavna junaka sta Iztok in Irena. Kdor ju še ne pozna, naj čim prej vzame v roke knjigo in nadoknadi zamujeno! POSTOJNSKA JAMA : Po dolžini je 16. na svetu in prva v Jugoslaviji. Odpira se tik zraven Postojne, pod vznožjem Savica. Njen vzhodni del so odkrili že jamski ljudje , v sedanjih časih pa so obiskovalci predvsem turisti. Jamski človek je hodil v Postojnsko jamo peš, sodobni obiskovalec se lahko popelje mimo številnih čudes z železnico. Jama je dolga 16.4 kilometra, z železnico in peš pa si turisti lahko ogledajo kakih 5 kilometov. POTOČKA ZIJALKA : Na južnem pobočju gore Olševe, blizu avstrijske meje leži kraška jama Potočka zijalka. Že jamski človek je odkril, da je lahko dostopna, suha in prav prijetna za bivališče. V paleolitiku je bila močno obljudena, kar lahko sklepamo iz kupa kamnitega orožja in koščenega orodja, na primer šivank, ki so ga tam pustili nekdanji prebivalci, pa tudi iz več sto okostij jamskega medveda, ki so jih v Potočki zijalki našli sodobni raziskovalci. PULJ : Največje mesto v Istri leži v dobro zavarovanem zalivu na koncu istrskega polotoka. Nekoč je bila to naselbina, kjer so bivali in zidali Rimljani. Iz njihovih časov je ostalo v Pulju veliko spomenikov, med katerimi najprej opazimo areno. SCHOENBRUNN : Ena od lepot in znamenitosti avstrijske prestolnice Dunaja je baročni dvorec Schoenbrunn, obdan s prelepim parkom. Dvorec je bil dograjen leta 1744, med vladavino Marije Terezije. Dolga leta je bil rezidenca avstrijskih cesarjev, sedaj je v njem urejen muzej. Dvorec ima 1441 prostorov, razkošno opremljenih v rokokojskem stilu. SPLIT : To je biser Jadranskega morja, biser Splita in njegova največja turistična znamenitost pa je Dioklecijanova palača. Ta palača je najpomembnejša stvaritev antične arhitekture na ozemlju današnje Jugoslavije. Zgraditi jo je dal rimski cesar Dioklecijan okrog leta 300 n.š. v bližini Salone, glavnega mesta rimske province Dalmacije. Palača ima obliko nepravilnega četverokotnika, katerega površina znaša 30 tisoč kvadratnih metrov. Z ene starani meji palača na morje, z drugih treh strani jo obdajajo debeli obrambni zidovi. V palači, ki je bila hkrati utrdba, so prebivalci teh krajev pogosto našli zatočišče pred napadalci. TEODORA : Bizantinska cesarica je bila žena cesarja Justinijana. Slovela je po svoji lepoti, pred poroko pa je bila cirkuška igralka. Imela je močan vpliv na moževo politiko. Kdor bi rad videl Teodoro, naj gre v Ravenno, kjer je upodobljena na mozaiku. Kdor bi rad o njej kaj prebral, naj vzame v roko Finžgarjev roman Pod svobodnim soncem. TRIGLAV : Najvišji vrh v Julijskih Alpah in vsej Jugoslaviji je visok 2863 metrov. Gora ima tri vrhove, tri glave, po katerih je dobila ime. Triglav je priljubljena romarska pot alpinistov in ljubiteljev narave iz vse Jugoslavije. Posebno častno je, da se vsaj enkrat v življenju povzpnemo na njen najvišji vrh, do Aljaževega stolpa, ki je bil postavljen leta 1875. VILA RAVIOLA : Dobra vila, bajeslovno bitje iz srbskih narodnih pesmi. Raviola nastopa ob strani kraljeviča Marka. Živi v gorskem svetu in njeno poslanstvo je v tem, da neguje ranjenega junaka in mu vrača moči za nove boje s Turki. VUK STEFANOVIĆ KARADŽIĆ : Veliki reformator na področju srbske kulture je bil samouk. Na Dunaju je srečal Jerneja Kopitarja in ta ga je spodbudil, da je začel zbirati ljudske pesmi in druge folklorne zaklade. Hkrati je začel Karadžič sestavljati pravopis in se je podrobneje ukvarjal s srbskim jezikom. Imel je veliko privržencev in nasprotnikov. Bil je častni doktor univerze v Jeni, srbske narodne pesmi so postale znane po vsej Evropi, ker jih je Vuk objavil v številnih zbirkah, Hrvati in Srbi pa so se pod njegovim vplivom zedinili za skupni knjižni jezik. ZELENA REGA : Žaba svetlo zelene barve, ki živi na drevju, ima izrazit in značilen glas. Kadar se oglasi, ljudje vedo, da bo kmalu dež. Zeleno rego včasih ujamejo, zaprejo v steklen kozarec in po njenem vedenju napovedujejo vreme. Zelena rega je torej nekakšen živalski barometer. ZGODBA 0 MARTINU KRPANU : Martin Krpan je bil krepak možak, doma z Vrha pri Sveti Trojici. S svojo kobilico je tihotapil sol od morja, kar je bilo v tistih časih prepovedano. Nekega dne je srečal na poti cesarsko kočijo. Umaknil se ji je tako, da je dvignil kobilico s tovorom vred in jo postavil s ceste. Cesar je bil očaran nad tolikšnjo močjo. Ko je prišel na Dunaj silni Brdavs in ga ni mogel premagati noben junak, je cesar poklical Martina Krpana. Krpan je prišel s svojo kobilico, vzel je mesarico, posekal lipo ali dve in premagal Brdavsa. Cesar mu je iz hvaležnosti ponudil hčer za ženo. Krpan pa si je izbral boljšo nagrado: dovolilnico za tovorjenje soli. Tako ni bil več tihotapec. Viri: Opča enciklopedija Jugoslavenskog leksifografskog zavoda Mala splošna enciklopedija (Državna založba Slovenije) Slovenski pravopis (Državna založba Slovenije) Fran Levstik: Martin Krpan Fran Šaleški Finžgar: Pod svobodnim soncem Petar Petrovič Njegoš: Gorski venec Janez Vajkard Valvasor: Slava Vojvodine Kranjske Leksikon Cankarjeve založbe Igra ni nora, nor je tist', ki programira!
Kdo je še bolj nor ?
Še se najdejo norci, ki upajo, da bodo ljudje programe kupovali in ne kopirali. Ideja zgodbe o Kontrabantu: Žiga Turk Naslov "KONTRABANT": Katja Kmet Scenarij Kontrabant 2: Žiga Turkt Matevž Kmet Predloge za slike: Sašo Jankovič Urejanje datoteke s Ouill: M. Kmet Risanje slik s Pixasso: M. Kmet in B. Budimac Strojne rutine, sestavljanje slik in tekstov, program Pixasso,...: Ž. Turk Črke in "Stonhenge": Igor Bizjak in Barbara Železnik Glasba in besedila: Jani Kovačič Sintetizator: Tomaž Kozlevčar Snemal: Iztok Černe Studio: Metro Producent: Ciril Kraševec Glavni urednik ZKP RTVL: Jure Robežn.jk
KONTRATEKMA
Na zadnji strani knjižice je NAGRADNI KUPON. Ker ne bi smelo biti pretežko priti v leto 2000, vas sprašujemo, kako hitro lahko igro končate. S 100% torej v letu 2000. Zapišite čas, v katerem si upate preteči vse labirinte in zbrati vse točke. Uporabljate lahko vse pripomočke, igra pa ne sme biti popokana. Najdrznejših deset se bo pulilo za SUPER NAGRADO , ki naj ostane še skrivnost. Svojo napoved bodo morali dokazati. Če bodo počasnejši od obljubljenega rezultata, bodo zaradi bahanja diskvalificirani, četudi bodo morda hitrejši od drugih, ki so bili v svoji napovedi skromnejši. Igra traja do 6.5.1985, ko bomo odprli vso prispelo pošto, in najboljših 10 obvestili o finalnih bojih. Med vsemi kuponi, ki bodo pravočasno prispeli na naslov založbe, bomo izžrebali 30 lepih nagrad.
Kupon za KONTRATEKMO
Igro ne morem končati, zbral pa sem ____ procentov. Vseeno upam da bom dobil kakšno nagrado. Igro končam v __:__:__. Ta rezultat lahko tudi obranim, če mi boste dovolili uporabljat zapiske, zemljevide itd, tudi na vaši, nepopokani verziji igre. Med igranjem mi ne bo nihče pomagal. Ime: Priimek: Ulica in hišna številka: Mesto: Pošljite na naslov: ZKP RTV Ljubljana, Dalmatinova 10 61000 Ljubljana s pripisom "KONTRABANT" Slovenska originalna navodila (kratka verzija) ------------------------------- KONTRABANT 2 ============== KONTRA - UVOD Začelo se je poleti, na križišču pred gostilno Figovec v Ljubljani. Na sami sredini križišča, na mestu kjer navadno stoji avtobus, je stal mladenič. V rokah je držal zemljevid in kompas. Iskal je pot po kateri bi lahko sledil smeri domovine, kot tudi novemu znanju in tehnologijam, s seboj pa je imel svoj mali hišni računalnik. Okoli njega so se začeli zbirati mimoidoci, kot je v Ljubljani običaj, da bi mu pomagali kolikor le morejo. Da laž ne bi bila prevec dolga, bomo takoj preskočili na trenutek, ko je pred trgovino Slovenijašport prišel daljni sorodnik pisatelja Frana Levstika. Na glavi je imel točno tak klobuk velikega oboda, ki se priporoča za zaščito soli v glavi (iz zanesljivih virov smo izvedeli, da takšni klobuki pri nas že dolgo več niso moderni), a na desnem ramenu mu je sedela njegova kobilica. Nervozen mladenič ga je takoj prepoznal. V glavi se mu je zaiskrilo. Pogledal je proti zahodu, proti prodajalni Iskra, se namršil, poskočil in pohitel na sever, proti karavankam. Ljudje, ki so bili priča temu dogodku, so začeli govoriti o mladeniču, ki so mu iz glave letele Iskre. Kot vsaka zgodba, je tudi ta v nekoliko variantah obšla Jugoslavijo. Ljudje so vse pogosteje prihajali na mesto kjer se je zgodilo čudo, potem so pa vsi pogledali na zahod in pohiteli na sever. Na začetku smo jih šteli, kasneje pa smo se zaradi velikega števila začeli motiti, tako da smo prenehali s štetjem. Nekaj dni kasneje se je na policah knjigarn v Sloveniji pojavila računalniška kaseta na kateri je bila avanturistična igra KONTRABANT. Avtorji so zgodbo prepisali iz knjige, ki jo piše življenje, potem pa so jo predelali za računalniški medij. Zgodba je bila zelo zanimiva a ni imela slik in zato ni bila primerna za predšolske otroke. Žiga Turk se je, vedoč da svet stoji na mladih, vrgel na delo in napisal program, ki omogoča, da se v igro vnese ravno toliko slik (35) kolikor je potrebno da bi bila zanimiva za predšolske in postšolske otroke v domovini in tujini. Tujino omenjam zato, ker je bistven del njegovega dela uporabila tudi britanska softverska hisa Gilsoft, v svojem najnovejšem programu za Spectrum "The Illustrator". Program s katerim so narisane slike v naši igri se imenuje Pixasso. Njegovo čudezno moč lahko preverite sami, saj ga bo založniška hiša še to leto izdati na eni od svojih računalniskih kaset. Kontrabant 2 se več ne ukvarja s svojim pravim delom, kar odkriva njegovo ime (kontrabant pomeni tihotapec), ampak uči kako je potrebno računalnik uporabljati za boljši jutri. V vsakem slučaju se boste tukaj naučili vse tisto, kar ste pozabili v šoli. Oborožene z znanjem vas pričakujemo v letu 2000. Do takrat se bomo potrudili in za vas naredili še kakšno kaseto. Ciril Kraševec Kaj je AVANTURA Bili so časi, ko je bilo življenje polno napetosti. Lahko te je požrl jamski medved, metali so te levom, mučili zaradi laži, preganjali zaradi tihotapljenja, prestopal se iz noge na nogo, ko si čakal v trgovini. Danes, v naši svetli prihodnosti, je najhuje, kar se ti lahko zgodi, da ti pade lonček s rožo z desetega nadstropja in se popolnoma razbije. Ampak tudi roža se vedno lahko kupi nova. Zato se ljudje igrajo. Tisti, ki gredo v korak s časom, se igrajo z računalnikom. Tisti ki nima v glavi ima v kazalcu in zato nekateri preživijo celo življenje v borbi proti nasprotnikom vseh vrst. Branje knjig ni več v modi, filmi so tečni. Računalnik vam omogoča, da postanete glavni junak SVOJE zgodbe, ali če hočete, zgodbe o KONTRABANTU. Ni vam potrebno da zapustite svoje udobno stanovanje. S skodelico toplega kakava oblečeni v tople rokavice moči boste doživeli stvari, o katerih ste do sedaj lahko samo sanjali. Če vas zanima kako gre vse to preberite naslednji odstavek. Kaj naj naredim? -NALOŽI PROGRAM O.K. Preberem navodila? -NE O.K. O gospodar, ukazuj! -VZHOD Si v dnevni sobi. Tik pred tabo vidim osebo z izbuljenimi očmi. Vidim tudi: meč Kaj naj naredim? (V kuhinji je nekdo vključil radio.) -UBIJ GA Ne morem. -VZEMI MEČ O.K. Kaj naj naredim? -UBIJ GA TV ekran se zdrobi, iz njega pogleda meč. Vbod, dva ... Ekran se ponovno sestavi. Na tleh je mlaka krvi. Proti gumbu za izklop TV aparata se steguje roka. Računalnik oblit z krvjo, tiho drhti. Iz kuhinje se sliši glasba Lepe Brene in ropotanje posode. Računalnik je vzel še eno žrtev. Na ekranu piše: 10 PRINT "Preberi navodila !" Ostanite še naprej z nami in berite dalje. Videli boste, da bo šlo lažje. * * * V računalniku se v črnih bubah skriva pokrajina, ki jo je treba preiskati. Izkušeni avanturisti ob tem rišejo načrte, da bi v vsakem trenutku kam lahko nadaljujejo. V pokrajini so skriti predmeti, brez katerih se ne da preživeti. Nekaj predmetov leži na zemlji. Poberite jih, saj jih boste mogoče potrebovali. Večino stvari boste dobili z zamenjavo stvari, ki jih že imate. Če nekdo na npr. Drhti od mraza, vi pa imate iglo in kožo, mu lahko sešijete obleko. Cilj KONTRABANTA 2 je najti izhod v leto 2000 in vstopiti. Računalniki so naša prihodnost. V tej pustolovščini se ne boste mučili. Po pokrajini bo med silicijivimi čipi potoval vaš elektronski prijatelj. Z enostavnimi ukazi mu ukazujete kaj naj počne, on pa vam bo na ekranu sporočal kaj vidi in kaj lahko napravi. Zanima ga samo to zadnje in zato nikakršnih custvenih izbruhov, če v igri prepoznate srednješolsko ljubezen. Torej prste na tipkovnico in v napad. Pomagate si lahko tudi z "DELETE" in levim in desnim kurzorjem. Kaj "ONO" razume? Ono na drugi strani ekrana ni prevec inteligentno, zato ne pričakujte, da bo razumel stavek kot: NAMAŽI SEBI KOS KRUHA Z MASLOM IN MARMELADO, POJEJ IN POTEM UBIJ ŽE TEGA NOREGA ATILA. "Ono" pozna okrog 200 besed in upošteva le prvi dve, ki ju razume. Tako bi bilo potrebno zgornji stavek napisati tako: VZEMI KRUH NAMAZI MASLO NAMAZI MARMELADO POJEJ UBIJ ATILO Vsakič torej zapišite dve kljucni besedi, ki mu jo želite povedati. Če želite zamenjati piščanca za jabolka, potem tistemu, ki ima jabolka predlagajte: PISCANEC ZA JABOLKA Besede "ZA" računalnik ne pozna in zaradi tega je ne bo upošteval. Nevarneje je, če predlagate: ZAMENJAJ PISCANCA Z JABOLKI "Z" mu pomeni ZAHOD, besede ZAMENJAJ ne pozna, PISCANEC ZAHOD pa je brez smisla in tako bo odgovoril da tega ne more napraviti. Tako odgovori če prepozna vsaj eno besedo. Če ne prepozna nobene besede bo odgovoril da "za to nisem programiran". Po pokrajini se premikate z: SEVER JUG ZAHOD VZHOD SZ SV JZ JV DOL VEN NOTER VSTOPI IZSTOPI Ono na koncu opisa lokacije izpiše v katerih smereh se lahko premikate za nadaljevanje poti. Poti ki niso vedno odprte opiše v tekstu. Če ste pozabili kje ste, vam lahko Ono spet OPISE lokacijo. Predmete vzamete z ukazom VZEMI ... in odložite s SPUSTI ... . Obleke oblecete z OBLECI in slečete s SLECI . Lahko tudi trgujete z ukazom PRODAJ ... in tako vam bo mogoče v žep padel tudi kakšen novec. Z močnimi ni dobro trgovati. Z DAJ lahko nekatere stvari podarite in upate da boste v zahvalo dobili kakšno dragocenost, ki jo potrebujete. Z ukazom INVENTURA lahko preverite kaj nosite s seboj. KASETOFON Ukaz SAVE posname situacijo v igri. Ne obupajte, če ne uspete že prvič. Obratno od tega je LOAD. Če je pozicija zelo zanimiva, bo Ono narisal sliko. Po izrisu bo počakal, da pritisnete tipko in šele potem bo izpisal svoje vtise. Z ukazom SCREEN lahko shranite sliko na trak. Izris slik ustavite z ukazom NE RISI in ponovno vklopite z RISI. Ono vam ne bo sporočilo, če boste zaradi tega prikrajšani za kakšno sliko. Z ukaz KORAKI, CAS in REZULTAT zveste koliko ste uspešni in koliko časa že igrate. Ukaz SAVE in SCREEN malo pokvarijo čas. Avtor: Žiga Turk, Matevž Kmet Predloge za slike: Sašo Jankovič Urejanje slik s Quillom: M. Kmet Risanje slik s Pixassom: M. Kmet, B. Budimac Strojne rutine, sestavljenje slik in tekstov, program Pixasso: Ž. Turk Črke in Stonehenge: Igor Bizjak in Barbara Železnik Glasba in besedili: Jani Kovačič Založnik: ZKP RTV Ljubljana, 1984 Cena: 1200 dinarjev (december 1984) Rešitev Hrvaške verzije ------------------------- VAN, I, J, I, S, UZMI SIBICE, S, UKLJUCI SPECTRUM, S, BACI TRAFO, Z, UZMI IGLU, JZ, I, J, I, I, JI, SIJ KOZE, UZMI ODELO, Z, J, Z, UZMI KIP, SZ, Z, J, Z, PRODAJ KIP, S, KUPI UDICE, JI, SZ, S, UNUTRA, ODELO ZA SITULU, VAN, I, J, J, Z, Z, S, UZMI DRVO, S, UPALI VATRU, UZMI MED, SZ, S, I, J, J, Z, Z, DAJ MED, UNUTRA, UZMI PROTEUS, VAN, S, S, SZ, S, Z, UZMI SMOLU, SMOLU U SITULU, I, SZ, S, I, J, I, UPECAJ REGU, J, I, BACI REGU, S, S, S, Z, JZ, cekaj da prodje 15 min odpocetka igre, S, S (2 puta nece uspeti), S, BACI SPECTRUM, UZMI CILIBAR, Z, J, J, BACI PROTEUS, Z, PROGNOZIRAJ VREME, DAJ SMOLU, DAJ SIBICE, I, UZMI NOVCIC, J, JI, HARFU ZA PRSTEN, SI, OBUCI PRSTEN, J, UBIJ ATILU, DA, UZMI GLAVU, J, I, UNUTRA, I, S, DAJ GLAVU, UZMI EMONCA, I, J, VAN, SI, UZMI LOPATU, J, SI, UNUTRA, I, ZAKOPAJ EMONCA, J, VAN, SI, J, JZ, Z, UNUTRA, UZMI KREMU, VAN, J, SI, J, J, I, SI, J, JZ, S, DAJ KREMU, OBUCI GACE, S, TUCAJ TEODORU, UZMI SIBU, J, UDRI VRAGA, UZMI VILE, I, Z, VILE ZA VINO, JI, J, SI, Z, J, I, UZMI LOBANJU, I, POJEDI LOBANJU, SI, I, UZMI ZENE, JI, I, I, ZENE ZA CUPRIJU, J, J, J, JZ, CUPRIJU ZA SOKOLA, I, SI, PRODAJ SOKOLA, J, Z, J, DAJ DJERDAN, UZMI KRALJEVSTVO, S, I, UNUTRA, KRALJEVSTVO ZA KONJA, VAN, Z, JI, J, J, SI, J, UZMI VILU, Z, Z, I, I, Z, J, J, SPASI DEVOJKU, Z, I, SI, S, PROBUDI LAZARA, J, J, JI, PASULJ ZA KAFU, SI, JZ, KAFU ZA PUSKU, J, JZ, BACI MICRODRIVE, UZMI BISER, Z, BISER ZA LEK, J, IZLECI METODA, UZMI AZBUKU, S, I, DAJ ZABUKU, UZMI KNJIGU, J, JZ, Z, Z, S, DAJ KNJIGU, UZMI LIPU, S, SZ, Z, UPUCAJ DIVOJARCA, BACI PUSKU, UZMI KAMEN, Z, SI, SI, UNUTRA, POSADI LIPU, J, J, S, I, J, J, J, Z, BACI UDICE, UZMI SOL, S, S, SZ, Z, Z, SI, SI, IZLECI FRANJU, SOL U GLAVU, J, ODKOPAJ EMONCA, DAJ EMONCA, UBIJ CUDOVISTE, UZMI KLJUC, Z, OBUCI RUNO, ODKLJUCAJ VRATA POKE ------ Opis Naslov Vred. ----------------------------------------------------- Tišina pri izpisovanju 26671 0 + 26672 0 + 26673 0 + 26674 0 + 26675 0 Kratko čakanje na Jantar 27959 1 + 27960 0 Možnost shranjevanja pozicije 29866 1 + 29867 0 + 29868 14 + 29869 1 + 29870 0 Komentar: Aktiviraj takoj po zagonu! Povezave: ----------- "Prvi del igre\Kontrabant.php" -------------------------------------- Dodatno: ---------- ------------- Najave: -------- (Moj Mikro, December 1983, Mimo Zaslona) ------------------------------------------ Žiga Turk, Matevž Kmet, Jani Kovačič in Sašo Jankovič končujejo projekt,ki so ga pripravljali zadnjih pet mesecev. Risano pustolovščino Kontrabant II bo izdala Založba kaset in plošč RTV Ljubljana. Igra je logično nadaljevanje Kontrabanta I, v katerem naj bi si pritihotapili računalnik. Če ga niste, nič hudega, v Kontrabantu II ga dobite brez muk. Kaj z njim početi, to je zdaj vprašanje. Prve korake bo začetniku olajšal okrog 30 strani dolg priročnik. Program je več kot samo igra, saj se boste na poti skozi čas (geslo je "Z računalnikom pod pazduho v 21. stoletje") morali naučiti marsičesa o zgodovini (in zemljepisu) Jugoslavije. Opisi: -------- (Moj Mikro, Januar 1985, Aljoša Vrečar) ----------------------------------------- KONTRABANT 2. Scenarij: Žiga Turk, Matevž Kmet. Predloge za slike: Sašo Jankovič. Urejanje datoteke s Quillom: M. Kmet. Risanje slik s Pixassom: M. Kmet, B. Budimac. Strojne rutine, sestavljanje slik in tekstov, program Pixasso: Ž. Turk. Črke in Stonehenge: Igor Bizjak in Barbara Železnik. Glasba in besedili: Jani Kovačič. Založnik: ZKP RTVL, 1983. Naposled si sme dati duška nekdanji avanturist - začetnik. Kontrabant je bil prva pustolovska igra, ki sem se je lotil. Nič rad ne mislim nanjo. Brez navodil sem se ves zblojen pehal gor in dol po deželi, minil je teden, preden so mi povedali, da lahko tudi kaj VZAMEM. Kolikor vem, sem se po tistem zdržal največ eno uro, preden sem bil vsega sit. Kontrabant 2 je v primerjavi s Kontrabantom kot QL proti spectrumu. Srepim v 35 slik, naloženih z demonstracijske kasete. Narišejo se malone bliskovito, lepše so kot pri Hobbitu, a manj skrivnostne. V resnični igri ne bom nikdar videl vseh. Prelistam knjižico z navodili za pustolovske "trotle" in s srednješolskim leksikonom, ki sega od akvedukta in Atile prek carice Milice, Janeza Bleiweisa in tako naprej do Teodore, zelene rege in zgodbe o Martinu Krpanu (da, že spet!). Po sobi bobni Kontra pesem Janija Kovačiča, ena od dveh skladb na drugi strani kasete. To so nasveti za "ful-trotle". Razumem nekaj o Ireninih gatah. Irena, daljna in sama, nikoli ne pridem k tebi. Na delo! V pustolovščini je treba poiskati vrata v leto 2000 in vstopiti. Po tesnobno dolgem nalaganju se začnejo na rumeno pobarvanem zaslonu hitro izpisovati rdece črke. Dozdevno starinske so in nič kaj berljive, če že cele mesece čakate na obljubljeni video izhod. Računalnik kliče "gospodarja" v metrično ne čisto zanesljivih stihih (vsa besedila so rimana). Ob izpisovanju se oglaša zoprno prasketanje, ki ga ne morem izključiti. Še grozneje je, ko tipkam prvi ukaz: kot da bi poskušal spectrum kvakati ali kot da bi težak mož tacal po čem zdrizastem. Pri prvi sliki, znanem Sparku, sem že v r... (izraz iz Kontrabanta 2). POMAGAJ! "Si idiot?" se izpiše na zaslonu. Pritegne še sin: "Imaš v glavi samo 48 K spomina?" Natipkam eno od najbolj grobih kletvic, kar jih znam. Računalnik odšklepeta: "Če navajen govoriti si od doma ti tako, potlej vedi, mali človek, z mano šale tu ne bo." Zato da sem tole prepisal, sem moral trikrat zakleti in trikrat naložiti program. Avtorji obljubljajo skrivnostno "super" nagrado in 30 "lepih" nagrad za tiste, ki bodo najhitreje prešli labirinte. Naj kar izvolijo. Kaseta stane 1200 din. Kupite: če ljubite pustolovske igre, če ste pripravljeni prenašati nadležno priganjanje in zmerjanje, če se mislite kontrabantati s slušalkami na ušesih. Pomoč: -------- (Moj Mikro, Oktober 1986, Ervin Kostelec) ------------------------------------------- Če nočete, da računalnik med izpisovanjem tekstov brenči, popokajte naslove 26671-26675 na 0. Če se vam na jantar ne ljubi cakati 15 minut, popokajte 27959 na 1 in 27960 na 0. Če bi si radi pozicijo shranili na trak, dajte naslovom 29866-29870 vrednosti: 1, 0, 14, 1, 0. Igro spet poženete z RAND USR 24965. VEN/V/J/V/S/VZEMI VIZGALICE/S/ PRIZGI SPECTRUM/SPUSTI SPECTRUM/ S/VRZI TRAFO/Z/VZEMI SIVANKO/ JZ/S/ (cakaj 15 minut!) /S/S/ S/VZEMI JANTAR/Z/Z/VZEMI LES/S/ PRIZGI OGENJI/VZEMI MED/SZ/S/V/ J/J/Z/Z/DAJ MED/NOT/VZEMI PROTEUS/ VEN/S/S/SZ/S/V/J/V/J/V/S/J/ JV/VZEMI KOZE/SIVAJ KOZE/Z/J/Z/ VZEMI KIPEC/Z/Z/PRODAJ KIPEC/ S/KUPI TRNKE/JV/SZ/S/NOT/ OBLEKO ZA SITULO/VEN/Z/VZEMI SMOLO/ ZASMOLI SITULO/V/SZ/S/V/J/V/ UJEMI REGO/J/V/SPUSTI REGO/SZ/ SZ/J/SPUSTI PROTEUS/J/NAPOVEJ VREME/ OBLECI RUNO/DAJ ZASMOLJENO SITULO/ DAJ VZIGALICE/V/VZEMI KOVANEC/J/JV/ HARFO ZA PRSTAN/NATAKNI PRSTAN/SV/ J/UBIJ ATILO/DA/VZEMI GLAVO/J/ V/SV/VZEMI LOPATO/J/SV/NOT/V/ S/DAJ GLAVO/VZEMI EMONCA/V/ ZAKOPLJI EMONCA/J/VEN/SV/J/JZ/ Z/NOT/SPUSTI MICRODRIVE/SPUSTI SIVANKO/ SPUSTI TRNKE/VZEMI KREMO/VEN/J/ SV/J/J/V/SV/J/SZ/ DAJ KREMO/SV/OBLECI GATE/ POLJUBI TEODORO/VZEMI SIBO/J/ UDARI VRAGA/VZEMI VILE/V/Z/ VILE ZA VINO/JV/J/SV/Z/J/V/VZEMI LOBANJO/V/POJEJ LOBANJO/SV/ V/VZEMI ZENSKE/POKAVSAJ ZENSKE/ JV/SV/ZENSKE ZA GRAD/J/J/J/ JZ/GRAD ZA SOKOLA/V/SV/PRODAJ SOKOLA/J/Z/J/DAJ DJERDAN/ VZEMI KRALJESTVO/S/V/NOT/KRALJESTVO ZA KONJA/VEN/Z/JV/V/J/ J/VZEMI VILO/Z/Z/V/V/J/J/Z/RESI DEVOJKO/Z/V/SV/S/ZBUDI LAZARJA/ J/J/VZEMI PASULJ/JV/PASULJ ZA KAVO/SV/JZ/KAVO ZA PUSKO/J/ JZ/VZEMl BISER/Z/BISER ZA ZDRAVILO/ J/OZDRAVI METODA/VZEMI ABECEDO/ S/V/DAJ ABECEDO/VZE MI PRIPOVEDKE/ J/JZ/Z/Z/S/SPUSTI PRIPOVEDKE/ VZEMI LIPO/S/SZ/Z/ USTRELI KOZOROGA/VZEMI KAMEN/ Z/SV/SV/NOT/POSADI LIPO/ VEN/Z/S/V/J/J/J/Z/VZEMI SOL/ SPUSTI DOVOLILNICO/S/S/SZ/Z/Z/SV/ SV/OZDRAVI FRANCA/POLOZI SOL (V) GLAVO/J/ODKOPLJI EMONCA/ DAJ EMONCA/UBIJ POSAST/VZEMI KLJC/Z/SAVE SCREEN/ODKLENI VRATA/REZULTAT/